Zabytki Ustronia

Choć województwo śląskie nie jest rejonem Polski kojarzonym za bardzo z turystyką, to właśnie na jego terenie leży niezwykle urokliwe uzdrowisko, o ciekawej historii, imponujących zabytkach, świetnie zorganizowanej infrastrukturze turystycznej i z bardzo gościnną miejscową ludnością. Mowa oczywiście o Ustroniu. Miasto to gościom, którzy zawitają w jego progi, oferuje moc atrakcji, ale warto przede wszystkim obejrzeć zabytkowe budowle, których tu nie brakuje. Są to zarówno budynki mieszkalne, jaki i zabudowa kościelna czy przemysłowa.

Zespół budynków kościoła pw. św. Klemensa, mieści się przy ul. Daszyńskiego 15. W jego skład wchodzi kościół parafialny wybudowany w roku 1787 (przebudowany w latach 1837-1840) oraz cmentarz przykościelny. Obydwa obiekty zostały wpisane na listę zabytków w roku 1978. Przy kościele pw. św. Klemensa znajduje się także zabytkowy budynek, w którym mieścił się sierociniec, obecnie jest to dom parafialny. Dom pochodzi z XVIII wieku.

Kościół ewangelicko-augsburski przy ulicy Kotschego 1, pochodzący z roku 1838, w którego wnętrzu znajduje się rokokowa ambona oraz obraz „Ostatnia Wieczerza” autorstwa J. Stetke. W pobliżu kościoła, na ulicy Stawowej 3 zlokalizowany jest budynek dawnej szkoły ewangelickiej (aktualnie znajduje się tu Zespół Szkół Zakładu Doskonalenia Zawodowego), wybudowany w roku 1835 oraz plebania ewangelicka z przełomu XIX i XX wieku.

Na ulicy 3 Maja 61 mieści się natomiast karczma z połowy XIX wieku, w której do dziś prowadzona jest działalność gastronomiczna, a także można wynająć luksusowe pokoje. Warto w tym miejscu zaznaczyć, że to jeden z niewielu zabytkowych obiektów w mieście, który oferuje noclegi (więcej – Ustroń ).

W Ustroniu znajdziemy także zabytkową zagrodę z roku 1768, gdzie obecnie działa Muzeum Regionalne „Stara Zagroda” oraz zespół dawnej huty „Klemens” z roku 1868, który obecnie jest zajęty przez Muzeum Ustrońskie. Poza wymienionymi w Ustroniu znajduje się jeszcze wiele zabytków wartych obejrzenia, dlatego nikt kto tu przyjedzie z nie będzie mógł narzekać na nudę.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>