Szlaki turystyczne w okolicy Wiżajn

Miejscowość Wiżajny uważa się za jeden z najpiękniejszych zakątków Suwalszczyzny. Nie bez powodu, ponieważ na terenie gminy znajduje się ponad 20 urokliwych jeziorek, okolonych gęstą puszczą. Z uwagi na wysokie walory tutejszej przyrody, okolica znakomicie nadaje się do uprawiania turystyki pieszej i rowerowej. Właśnie z myślą o urlopowiczach, którzy spędzają tu wakacje, pomiędzy akwenami wytyczono szereg tras, prowadzących przez najpiękniejsze zakamarki pojezierza. Rozsiana po okolicy baza noclegowa stanowi znakomity punkt startowy do wypraw po okolicy.

Z pewnością warto przejść szlaki piesze prowadzące z Wiżajn do Smolnik i Budziska, które przecinają sympatyczne wsie i miasteczka, oraz pozwalają nacieszyć się widokami na spokojne, urokliwe akweny, oraz odetchnąć czystym puszczańskim powietrzem. Szczególną atrakcję gminy stanowi jednak ścieżka edukacyjna wokół przepięknego jeziorka Jaczno, zaopatrzona w 13 tablic dydaktycznych. Wędrując tą trasą, ludzie mijają rozległe wzgórza i dzikie torfowiska, przechodzą koło starego młyna i wspinają się na stromą skarpę, przy okazji poznając liczne ciekawostki związane z tutejszą przyrodą.

Dla zwolenników aktywnego wypoczynku przygotowano tu również kilka tras rowerowych, także prowadzących przez najciekawsze zakątki pojezierza. Kolarze przejeżdżają przez teren puszczy, mijając wzgórza morenowe, liczne doliny i strumyki, oraz stare wsie, folwarki i młyny. Wyjeżdżając z Wiżajn, można objechać jezioro, od którego miasteczko wzięło swoją nazwę, lub zrobić pętlę po Górach Sudawskich, podziwiając surowe krajobrazy polodowcowe, a także zaglądając na stary cmentarz i wieżę widokową. Spędzając wakacje w tym najchłodniejszym zakątku Suwalszczyzny, warto poświęcić parę dni na zapoznanie się z tutejszą okolicą, pełną widoków, zróżnicowanych geologicznie formacji terenu, ciekawych skupisk przyrody i starych, urokliwych osad. Można tu zarówno spokojnie wędrować po okolicy, skupiając się na zwiedzaniu zabytków, jak i bardzo aktywnie spędzać czas w siodle roweru. Turystów, którzy tu zostaną na letnie noclegi, Wiżajny zapraszają świetnymi warunkami do uprawiania turystyki, zarówno pieszej, jak i rowerowej. Starannie oznakowane i przygotowane szlaki zapraszają wszystkich chętnych do aktywnego wypoczynku i zapuszczania się w najwspanialsze zakątki pojezierza.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>