Szczecin – Szczecińska Wytwórnia Wódek

Szczecin to potężne, bo liczące ponad 400 tysięcy mieszkańców miasto. Jest to siedziba władz państwowych (województwo) i kościelnych (kuria arcybiskupia). Znajdują się tu liczne atrakcje – kina, teatry, muzea, opera, siedziby wielu krajowych i zagranicznych firm, oraz kilku uczelni wyższych. Nie brakuje tu też udogodnień turystycznych. Jedną z nich jest mieszcząca się na ulicy Jagiellońskiej – Szczecińska Wytwórnia Wódek. Jako jedna z nielicznych w Polsce produkuje starkę – czyli wódkę, która długo leżakowała. Historia produkcji tego trunku sięga aż XVI wieku. W szczecińskiej gorzelni leżakowała w dębowych beczkach po białym winie, nawet do 50-u lat. Charakterystyczny mikroklimat piętrowych i rozległych piwnic nie był bez znaczenia dla produkcji napoju. Możliwe jest zwiedzanie piwnic w grupach oraz degustacja i kupno alkoholi. Butelka 0.7 litra 50-letniej i 50% starki kosztuje 3800 złotych.

Kolejne atrakcje to Wieża Quistorpa powstała w Lesie Arkońskim w 1924 roku. Niestety obecnie jest ona ruiną, choć i tak stanowi specyficzną atrakcję miasta. W 1921 w Szczecinie zbudowano wieżę Bismarcka. Jest to jeden z 240 takich obiektów na całym świecie. Budowla ma 25 metrów wysokości i jest wzorowana na mauzoleum Teodora Wielkiego. Do wykonania wieży użyto betonu. Bastion jest lubiany przez miłośników sportów wspinaczkowych.

Następnym obiektem na mapie zabytków jest Fontanna Orła Białego. Powstała ona w XVIII wieku. Początkowo była pierwszym elementem miejskiego wodociągu. Jest to dzieło Ohanna Fryderyka Graela. Wodotrysk kilkukrotnie odnawiano.

Przez napiętą sytuację za granicami naszego państwa, w Polsce zapotrzebowanie na wczasy w okresie wakacyjnym znacznie wzrosło, co sprawiło, że w tym sezonie więcej ludzi znalazło i wykupiło nocleg w popularnym Szczecinie (np. na stronie meteor-turystyka.pl). Znajdują się tu różne hotele, będące w stanie sprostać najróżniejszym wymaganiom. Dla osób ceniących sobie spokój, ciszę najlepszym rozwiązaniem będzie położony w Parku Żeromskiego Park Hotel. Posiada on miejsca noclegowe, restauracje, Spa, salę konferencyjną, oraz specjalne oferty okolicznościowe. Kolejnym obiektem położonym nieco dalej jest Hotel Focus. W jego ofercie można znaleźć dobrze wyposażone pokoje w różnych konfiguracjach, bar, restaurację i salę konferencyjną. W ośrodku można zorganizować wesele lub inną uroczystość. Gigant Radisson Blu Hotel posiada łącznie ponad 300 pokoi, kilka restauracji, barów, kawiarni, Spa i inne atrakcje (Skorzęcin – równie ciekawa miejscowość).

3 przemyślenia nt. „Szczecin – Szczecińska Wytwórnia Wódek

  1. Osobiście wolę miejscowości położone bardziej na wschód 😉 ale miło poczytać o ciekawych atrakcjach.

  2. Nie wiedziałem, że w Szczecinie można zwiedzać takie fantastyczne miejsca, jak tam pojadę na nocleg to na pewno odwiedzę to miejsce

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>