Sposób na udane wakacje – Skorzęcin

Skorzęcin to urocza wioska letniskowa, która znajduje się na obszarze województwa wielkopolskiego. Pod względem administracyjnym jest to część powiatu gnieźnieńskiego oraz Gminy Witkowo. Leży na Pojezierzu Gnieźnieńskim, które to daje jej dostęp do jeziora Niedzięgiel i Białego. Tak malownicze położenie sprawiło, że stała się ulubienicą mieszkańców województwa, którzy nazwali ją nieoficjalnie „wielkopolską Florydą”. Rzeczywiście wieś najbardziej jest znana wśród mieszkańców takich miast jak Gniezno czy Poznań – bliskość od domu sprawia, że latem na plaży jest tłoczno od gości.

Skorzęcin jednorazowo pomieści około sześciu tysięcy osób. Lokalna baza noclegowa [więcej: noclegi Skorzęcin do wynajęcia] może być konkurencyjna pod względem cenowym – jest tutaj zdecydowanie taniej niż w innych modnych wakacyjnych miejscach, a jakość wypoczynku wcale nie jest gorsza.

Pierwsze oficjalne źródła mówią, że wieś istniała już w XII wieku i była wliczana jako majątek królewski. W XIV wieku król Władysław Jagiełło podarował wieś wraz z jeziorem Opactwu Cystersów, co wywołało konflikt dotyczący prawa do łowienia ryb w jeziorze. Kolejna wzmianka pochodzi z XIX wieku, kiedy to właścicielem folwarku został Stanisław Moszczeński. Folwark ten przetrwał do czasów współczesnych. Z początkiem XX wieku wybudowano tutaj dwór oraz założono park, w którym dominowały lipy. Obiekt jest wpisany do rejestru zabytków, a obecnie jest tu prowadzona hodowla koni.

Główną atrakcją okolicy jest przestronna i piaszczysta plaża. Przy niej funkcjonuje molo, które wieczorami jest oświetlone i stanowi punkt towarzyskich spotkań. Turyści bardzo chętnie korzystają z kąpieli w wodach jeziora i z kąpieli słonecznych. Jezioro przyciąga miłośników sportów wodnych – to właśnie tutaj odbywają się Mistrzostwa Polski Jachtów Żaglowych. Turyści mogą wypożyczać sprzęt pływający lub zdecydować się na rejsy statkiem wycieczkowym, z którego poziomu można zaobserwować życie ptaków i wydr na wyspach. Zupełną ciszę można znaleźć nad Jeziorem Białym, którego brzegi są zalesione i dzikie – okolicę tego akwenu porastają wiekowe dęby. Turyści mają do swej dyspozycji Orlą Górę (119 m. n.p.m.), na której to jest przygotowana przestrzeń pod ognisko w kształcie amfiteatru dla tysiąca osób.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>