Pobierowo – od osady rolniczej do kurortu

Pobierowo jest niewielką wioską znajdującą się w gminie Rewal. Jest to jednak zarazem jedna z najciekawszych tamtejszych miejscowości. Jego turystyczno-wypoczynkowa historia zaczęła się w XIX wieku, kiedy ziemie uprawne były coraz bardziej zasypywane nadmorskim piaskiem i zmusiło to mieszkańców do znalezienia innego źródła utrzymania. Wtedy wioska zaczęła tracić swój charakter osady rolniczej i stawać się kurortem wypoczynkowym. W 1907 roku powstał tutejszy pierwszy (i przez długi czas jedyny) hotel – Seeblick. Jego nazwa oznacza „widok na morze”, a wybudowanie go poskutkowało wzrostem uznania wśród turystów oraz powstawaniem kolejnych tego typu obiektów. 

Miejscowość w sezonie gości nawet kilkanaście turystów, a liczne tutejsze domy wczasowe i prywatne kwatery zapewniają im perfekcyjne miejsca noclegowe. Pobierowo obfituje również w liczne atrakcje.

W pierwszej kolejności jest to tutejsze kąpielisko, które uzyskało nawet certyfikat Błękitnej Flagi. Oznacza to, że jest to jedno z najczystszych i najlepiej zadbanych kąpielisk w Polsce. Ponadto znajdziemy tu także słynną Akademię Słońca – Strefę Aktywnego Wypoczynku. W 2005 roku otrzymała ona certyfikat Polskiej Organizacji Turystycznej dla Najlepszego Produktu Turystycznego.

Możemy w Pobierowie liczyć także na często organizowane festyny rodzinne, turnieje sportowe, koncerty gwiazd czy też regaty żeglarskie. W okolicy znajdziemy również wiele zabytków – takich jak dworzec w Trzęsaczu czy też pałac w Dreżewie.

W samym Pobierowie znajduje się zaś duża ciekawostka – drewniany domek, w którym zamieszkiwała ponoć kochanka, a potem żona Adolfa Hitlera. Nie ma jednak żadnych pisemnych źródeł, które potwierdzałyby także obecność tutaj Hitlera. Można za to natrafić na informacje, według których w domku pojawiał się marszałek niemieckiego lotnictwa, Hermann Goering, który sam mieszkał w pobliskim Międzywodziu. Domek nie jest atrakcją turystyczną, ponieważ jest mocno zdewastowany i można go oglądać tylko z zewnątrz. Mimo to, cieszy się sporym zainteresowaniem wśród przyjezdnych.

Najciekawszym jednak obiektem Pobierowa, pamiętającym jego turystyczne początki, jest wspomniany wcześniej Hotel Seeblick, który do dziś możemy podziwiać. Znajduje się on na skrzyżowaniu ulic Grunwaldzkiej oraz Mickiewicza.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>