Ośrodek narciarski Czarna Góra

Miłośnicy białego szaleństwa nie muszą wyjeżdżać w Alpy, aby cieszyć się kilometrami tras narciarskich i infrastrukturą na wysokim poziomie. Polskie stacje narciarskie w ostatnich latach poczyniły znaczne inwestycje i postawiły na rozwój. Dzięki temu polscy narciarze i snowboardziści mogą cieszyć się urokami zimy bez konieczności dalekich, zagranicznych wyjazdów. Jedną z tych perełek jest Czarna Góra.

Czarna Góra jest najwyższym szczytem wznoszącym się na ziemi kłodzkiej będącym częścią masywu Śnieżnika. Ten szczyt górski widoczny niemal z każdej części regionu wznosi się na wysokość 1205 m n. p.m. Na samym szczycie znajduje się wieża widokowa wzniesiona w 2001 roku. Przez masyw Czarnej Góry wiodą szlaki turystyczne, trasy rowerowe, jednak trasy narciarskie i ośrodek narciarski stanowią o największej popularności. Ośrodek narciarski w pobliżu wsi Sienna powstał w roku 1996 i jest zlokalizowany na północno-wschodnich zboczach masywu. Przez 20 lat stacja była rozbudowywana, by dziś być jednym z najlepszych ośrodków sportów zimowych po polskiej stronie Sudetów. Na narciarzy w Czarnej Górze czeka około 10 km tras narciarskich, które w czasie sezonu są świetnie utrzymywane. Sześć tras narciarskich (od A do F) jest połączonych leśnymi dróżkami i polami narciarskimi. To idealne miejsce dla początkujących narciarzy. Łagodne stoki stwarzają doskonale warunki dla przyszłych adeptów narciarstwa. Pięć tras o średnim poziomie trudności i różnicy wzniesień od 230 do prawie 400 metrów, dają możliwości do podniesienia umiejętności bardziej wymagających narciarzy. Jedna z najdłuższych tras (1600) posiada najwyższą klasę trudności i jest rekomendowana dla doświadczanych amatorów narciarstwa i snowboardu. Warto podkreślić, że stoki są oświetlone, więc istnieje możliwość jazdy od rana aż do późnych godzin wieczornych.

O dużej popularności ośrodka na Czarnej Górze stanowi zmodernizowany system wyciągów i kolejek linowych. Obecnie funkcjonują aż trzy wyciągi orczykowe i siedem nowoczesnych wyciągów krzesełkowych. Takie zaplecze pozwala przetransportować do 10 tysięcy narciarzy na godzinę. Dlatego też użytkownicy mogą większość czasu spędzać szusując na stoku, a nie w kolejkach do wyciągu.

Baza noclegowa Czarnej Góry to w głównej mierze górskie wille i pensjonaty w Siennej. Niestety mała miejscowość nie zapewnia noclegów dla wszystkich zainteresowanych w sezonie zimowym. Dlatego narciarze wybierający Czarną Górę jako cel swoich zimowych urlopów mogą skorzystać z ofert innych okolicznych miejscowości. Międzygórze oraz Stronie Śląskie to pobliskie miasta, w których przyjeżdżający mogą znaleźć wolne noclegi. Czarna Góra to jedno z najlepszych miejsc na uprawianie zimowych sportów w Sudetach.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>