Nikiszowiec – ciekawe miejsca Katowic

Katowice to nowoczesne miasto, położone w województwie śląskim. Stanowi doskonałą propozycję na wakacje. Jeśli chcemy spędzić czas atrakcyjnie i bez cienia nudy, koniecznie wybierzemy się właśnie do tego miasta.

Wieś Katowice powstała w XIX wieku. Prawa miejskie nadano jej w 1865 roku. Katowice nie mają zbyt długiej historii, co nie oznacza, że nie ma tutaj ciekawych zabytków. Miasto słynie z nietypowej i zaskakującej architektury. Znajdziemy tutaj różne atrakcje turystyczne. Z pewnością każdy znajdzie tutaj coś dla siebie.

Jakie noclegi mogą nam zaoferować Katowice? W mieście funkcjonują hostele, hotele i pokoje gościnne. Znajdziemy także pensjonaty oraz kwatery prywatne. W Katowicach możemy także zdecydować się na nocleg w apartamencie. Z pewnością każdy znajdzie tutaj coś dla siebie. Baza noclegowa jest szeroka. W mieście bez problemu znajdziemy także wiele znakomitych i nowoczesnych punktów gastronomicznych. Bez wątpienia spędzimy tutaj miłe i beztroskie chwile. Miasto zapewnia swoim gościom doskonałe warunki.

Nikiszowiec to wyjątkowa dzielnica Katowic. W pierwszej połowie XIX wieku istniało tutaj między innymi osiedle górnicze. Składało się z dziewięciu bloków zbudowanych z czerwonej cegły, tworzących po trzy kondygnacje. Co ciekawe, w środku każdego budynku mieści się podwórko. Wędrówka po Nikiszowcu przypomni nam o jakże ważnej, górniczej historii Katowic. Nieopodal znajduje się nawet wciąż czynna kopalnia „Wieczorek”. Warto przespacerować się po dzielnicy, aby poczuć ten niepowtarzalny klimat. Z pewnością zaskoczy nas specyficzna architektura tego wyjątkowego miejsca. W samym środku dzielnicy mieści się Plac Wyzwolenia. Tuż obok znajdziemy także kościół św. Anny. Koniecznie odwiedźmy Nikiszowiec. Kościół parafialny św. Anny jest sporą, monumentalną budowlą. Został on wybudowany na planie krzyża. Świątynia reprezentuje styl neobarokowy. Posiada ciekawą kopułę z malowidłami świętych i błogosławionych. W środku zwróćmy uwagę na chrzcielnicę typu kielichowego, ołtarz św. Barbary oraz ołtarz Matki Bożej. Ciekawymi elementami wystroju są także: nadwieszana ambona oraz droga krzyżowa malowana według wzoru Fugla. Prawdziwym skarbem są jednak organy. Pochodzą z 1927 roku, składają się z 75 głosów. Kościół może pochwalić się świetną akustyką. Często organizuje się tutaj koncerty organowe.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>