Myślenice – urokliwa miejscowość wypoczynkowa

W urokliwej dolinie rzeki Raby, na Beskidzie Wyspowym, ulokowana jest malownicza miejscowość Myślenice. Ma ona charakter letniskowo-wypoczynkowy. Niewątpliwą zaletą jest dogodny dojazd – miasto leży na popularnej trasie prowadzącej z Krakowa do Zakopanego. Myślenice składają się właściwie z dwóch części – jedna z nich położona jest na lewym brzegu Raby, druga o charakterze wypoczynkowym, zwana Zarabiem, na prawym brzegu. Obok rzeki Raby w miejscowości występuje również potok Bysinka. To właśnie nad nim zbudowana została najstarsza część miasta ze średniowiecznym układem widocznym do dnia dzisiejszego. Miasto otaczają malownicze wzniesienia – Plebańska Góra, Dalin oraz Szubienna Góra, Uklejny oraz Chełm. Na cyplu wzgórza Uklejny znajdują się ruiny najstarszego budynku Myślenic – „Zamczyska“. To pozostałości po dawnej fortecy służącej do ochrony dróg handlowych przebiegających przez Myślenice.

Z kolei na wspomnianym wcześniej rynku możemy podziwiać piękne, XVIII i XIX wieczne kamienice. Najstarsza  pochodzi z 1748 roku, została zbudowana przez Antoniego Bońskiego. Wśród interesujących zabytków Myślenic możemy wymienić również Kościół na Stradomiu pochodzący jeszcze z XV wieku. Przy ulicy Daszyńskiego znajduje się zabytkowy młyn wodny powstały w 1855 roku. Bliżej z historią Myślenic, jak i całego regionu możemy zapoznać się w „Domu Greckim“ – zabytkowym budynku będącym dzisiaj siedzibą Muzeum Regionalnego. Myślenice przyciągają wszystkich turystów nie tylko zabytkową zabudową czy przepiękną okolicą obfitującą w przepiękne krajobrazy oraz zjawiskową przyrodą. Rzeka Raba od wielu już lat doceniana jest przez wędkarzy z całej Polski. Oferuje bogactwo przeróżnych gatunków ryb z dominującym pstrągiem.

Zimą Myślenice stają się bazą wypoczynkową dla mieszkańców Krakowa. Wszystko za sprawą dwóch doskonałych tras zjazdowych na górze Chełm. Na jej szczyt można dostać się koleją linową. Myślenice, a zwłaszcza stoki góry Chełm, słynną z doskonałych warunków do uprawiania kolarstwa górskiego. Znajduje się tu słynna na całą Polskę trasa downhillowa. Myślenice to też mocno rozbudowana i nowoczesna baza noclegowa (interia.pl – tu dostępny jest spis obiektów noclegowych). Na noclegi warto decydować się tu przez cały rok. Latem, wiosną, jesienią czy zimą nie zabraknie tu mnóstwa atrakcji. Urozmaicona rzeźba terenu tworzy doskonałe tło dla pieszych, rodzinnych wycieczek. Dogodny dojazd pozwoli z kolei na szybkie, bezproblemowe dotarcie. Myślenice polecamy więc dla każdego, o każdej porze roku.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>