Lwówecka Szwajcaria

Lwówek Śląski to prawdziwa perełka Dolnego Śląska. Jest malowniczo położony na Pogórzu Sudeckim, między Wzgórzem Dwóch Dębów a Górą Szpitalną. Przez miasto przepływa rzeka Bóbr oraz jej trzy dopływy – Płuczka, Srebrna i Winnica. Zieleń miejską stanowią liczne skwery, Plany Miejskie oraz dwa parki. Ponadto we Lwówku znajdują się dość liczne i bardzo cenne zabytki. Miasto może się pochwalić niemal w całości zachowanymi murami obronnymi wybudowanymi w średniowieczu, co jest rzadkością, nie tylko w Polsce, ale i w Europie.

Miejscem, które jest bardzo chętnie odwiedzane przez gości przyjeżdżających do Lwówka, jest tzw. Szwajcaria Lwówecka, czyli piaskowcowe formy skalne o niezwykłych walorach krajobrazowych. Szwajcaria Lwówecka położna jest przy ulicy Jaśkiewicza, na terenie Parku Krajobrazowego Dolina Bobru, którego fragment znajduje się w obrębie miasta. W tym rejonie można także znaleźć ofertę pobytu noclegowego. Noclegi w takim miejscu będą z pewnością dużym atutem dla miłośników przyrody.

Lwówecka Szwajcaria, zwana też niekiedy Lwóweckimi Skałami, to największe zgrupowanie form skalnych z piaskowca spotykane poza terenem Gór Stołowych. Niezwykły krajobraz tego miejsca powstał w wyniku erozji mrozowej skał czerwonego piaskowca pochodzącego z triasu oraz szarego piaskowca pochodzącego z kredy. Uwagę przykuwają malownicze labirynty oraz urwiska. Wysokość skał wynosi tu nawet 50 metrów. W celu ułatwienia zwiedzania, utworzono tu ścieżkę edukacyjną. Na terenie Szwajcarii Lwóweckiej znajdują się także miejsca, gdzie można rozpalić ognisko oraz bezpiecznie pospacerować nawet z małymi dziećmi. Odwiedzenie tego miejsca ułatwia także bezpłatny parking, który znajduje się tuż przy wejściu na skałki oraz tablice informacyjne.

Jedno przemyślenie nt. „Lwówecka Szwajcaria

  1. Ta okolica, to bajkowy świat. Przepiękne widoki i mała liczba turystów. Miło nam będzie tam wrócić w przyszłym roku.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>