„Kraina w kratę” – Słupsk

Słupsk to miasto wyjątkowo intrygujące nie tylko ze względu na dogodną lokalizację i rozbudowaną infrastrukturę gastronomiczno-hotelarską. Okolica posiada bowiem wiele atutów nieznanych większości Polaków, którzy nigdy wcześniej nie mieli okazji zwiedzić tej pięknej miejscowości. Tymczasem warto odwiedzić ją z kilku powodów, wśród których należy wymienić ciekawostki architektoniczne miasta i jego okolicy.

„Kraina w kratę” to pas rozciągający się na przestrzeni kilkudziesięciu kilometrów wzdłuż wybrzeża. Nazwa została zaczerpnięta od charakterystycznego typu zabudowy, jaki zachował się w najbliższych miejscowościach. Tym, co wyróżnia opisywany obszar jest zastosowanie oryginalnego rozwiązania architektonicznego w postaci konstrukcji ryglowej, w której bielone wapnem ściany były wzmacniane ciemnymi belkami. Efekt finalny do złudzenia przypomina regularną kratownicę o kontrastowych kolorach budowli. Takie zabudowania można zobaczyć między innymi w Słupsku. Największą część zachowanych obiektów stanowią domy mieszkalne, nie brak również innych budynków o przeznaczeniu świeckim oraz sakralnym. Warto zarezerwować jeden dzień na wycieczkę architektonicznym szlakiem kraciastych zagród. Popularnością cieszy się przede wszystkim widokowy „Pierścień Gryfitów”, a także „Szlak zwiniętych torów”. Bardzo dobrze oznakowane trasy zaprowadzą do centralnego punktu „krainy w kratę”, czyli pobliskiego Słowowa. Odwiedziny w tej starej wsi pozwolą przenieść się w klimat minionych lat i zdobyć wiedzę na temat nietypowego budownictwa.

Specjalnie z myślą o turystach zainteresowanych lokalnymi tradycjami i folklorem, otwarto Muzeum Kultury Ludowej Pomorza. Zgromadzono w nim ciekawe eksponaty i zamieszczono objaśnienia, które w przystępny sposób przybliżają gościom zwyczaje panujące w tym regionie kraju od pokoleń. Obowiązkowym punktem na trasie wycieczki po okolicy jest słynne Muzeum Wsi Słowińskiej (www) w nieodległych od Słupska Klukach. To właśnie tam znajduje się cały zespół tradycyjnych chat stanowiących cenne świadectwo życia dawnych mieszkańców Pomorza Środkowego.

Słupsk stanowi doskonałą bazę wypadową dla miłośników historii, tradycji i architektury. Jego zaletą jest dostępność noclegów o wysokim standardzie (www)  oraz w bardzo konkurencyjnych cenach. Na spragnionych aktywnego odpoczynku i relaksu odwiedzających czekają liczne pensjonaty, hotele i kwatery udostępniane przez prywatnych właścicieli.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>