Jedyna w swoim rodzaju miejscowość – Swornegacie

W samym sercu Kaszub na styku Jezior Krasińskiego i Witoczna – tuż przy rzece Brda leży przepiękna miejscowość Swornegacie. Miejscowość otoczona nie tylko przepiękną taflą wodną ale również lasami o niespotykanym nigdzie indziej mikroklimatem oraz przepięknymi łąkami. Swornegacie to znana w całej Polsce wyjątkowa miejscowość letniskowa oferująca wszystkim turystom wypoczynek [➽meteor-turystyka.pl] w licznych gospodarstwach agroturystycznych, w których wynajmiemy piękny pokój z widokiem. Jeśli uda nam się zdobyć zaufanie mieszkańców Kaszubów, to przekonamy się, co oznacza domowa, rodzinna atmosfera.

Swornegacie może poszczycić się licznymi turystami, którzy rokrocznie wracają do tego pięknego i jedynego w swoim rodzaju miejsca na ziemi. Idealne miejsce na rowerowe wycieczki, gdzie krajobraz z nizinnego przechodzi na wyżynny, w którym liczne pagórki, wzgórki poprawią nasza kondycję. Początki miejscowości datowane są na XIII wiek. Historii trudnej i bolesnej. Wieś w okresie drugiej wojny światowej została całkowicie wysiedlona i miała służyć za poligon wojskowy. Całe szczęście, mieszkańcy wioski powrócili, by dzisiaj raczyć licznie przybywających turystów wieloma legendami: o diabelskim kamieniu w kokoszce, o śpiewanym abecadle czy o tym, jak w Swornychgaciach zapomniano o Wielkanocy. Będąc w miejscowości nie można pominąć licznych zabytków, jak chociażby miejscowy młyn – liczący już setki lat. Trzeba pamiętać o Wiejskim Domu Kultury. W czasie wakacji organizowanych jest dużo imprez. Ciekawą ofertę prezentuje również Dom Rękodzieła Ludowego, gdzie można spostrzec regionalne wyroby, zapoznać się z lokalną kulturą, jak również zasięgnąć informacji turystycznej. Miejsca noclegowe w Swornegaciach lepiej rezerwować z wyprzedzeniem, ponieważ w szczycie sezonu może się to okazać bardzo trudne. Latem Swornegacie przeżywają prawdziwe oblężenie, zwłaszcza gospodarstwa agroturystyczne. Dostępne są również pokoje w ośrodku wypoczynkowym, w prywatnych domach, jak również pensjonatach i hotelach okalających miejscowość.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>