Istebna czyli Trójwieś Beskidu

Enklawą krajobrazową, historyczną i kulturową ziemi cieszyńskiej i Beskidu Śląskiego jest tzw. Trójwieś: Koniaków, Jaworzynka i Istebna, położone na drodze łączącej miasta: Wisłę ze Szczyrkiem, tzw. przełęczą Salmopolską (934 m. n.p. m.). Spokojna, urokliwa wioska, z historią sięgającą XVI wieku, malowniczo położona między doliną rzeki Wisły a doliną rzeki Olzy, to miejsce szczególne by wybrać się tutaj na odpoczynek, urlop czy wędrówki górskie, poznając przy okazji pobytu – Beskid Śląski. Zanim jednak tutaj trafimy, zarezerwujmy wcześniej nocleg w Istebnej. Określmy też, jaki charakter ma mieć nasz pobyt, bowiem oferta przygotowana dla gości obejmuje nie tylko ośrodki wypoczynkowe z usługami Spa, ale także prywatne pobyty noclegowe na kwaterach w pensjonatach czy gospodarstwach agroturystycznych.

Zanim dotrzemy do Istebnej, jadąc od strony Wisły niewątpliwie atrakcją samą w sobie jest już sama droga dojazdowa, prowadząca przez kilka minut serpentynami leśnymi w górę, by po kilku minutach naszym oczom ukazał się obraz jeden z piękniejszych – Przełęcz Kubalonka, położona na wysokości 761 m. n.p. m. Poniżej prowadzi droga do Wisły – Zameczku (Prezydenckiego) i pobliskiej Wisły Malinka, jednak podążając dalej drogą w stronę docelowego miasta, zgodnie z wytyczona trasą, po prawej stronie ukaże nam się kolejna atrakcja, drewniany kościółek św. Krzyża z 1779 r. Wnętrze świątyni skrywa w sobie liczne przykłady obrazów z sylwetkami świętych, charakterystyczne dla ludowej sztuki sakralnej rejonu tej części Beskidów. Nieco poniżej, gdy udamy się w dalszą podróż prowadzącej drogi ukażą nam się pierwsze zabudowania wsi.

Miejscowość ma charakter letniskowy i wypoczynkowy. Mocno i starannie pielęgnuje się na tym terenie tradycję i kulturę ludową – strój, śpiew, rzemiosło. Istebna i pobliskie miejscowości corocznie w okresie letnim goszczą tutaj uczestników dużej imprezy kulturalnej – Tygodnia Kultury Beskidzkiej, podczas którego młodzież z najdalszych zakątków Europy i świata prezentuje dorobek artystyczny – folklor, taniec, śpiew swoich regionów w scenerii przepięknych krajobrazów górskich pejzaży. Zimową porą Istebna to zaplecze narciarskiego szaleństwa. Dobrze przygotowane stoki, bazy narciarskie przyciągają amatorów wypoczynku na deskach oraz niezależnie od wieku uczestników zimowych szaleństw. Oferta gastronomiczna – restauracje, karczmy regionalne są dopełnieniem obok bazy noclegowej, tego, co gwarantuje dobry wypoczynek. A dla najmłodszych nie byle jaką atrakcją są kuligi konne, które organizowane są w krajobrazie pięknych gór i na terenach przysiółków Istebnej.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>