Historyczne niespodzianki Kalisza

Kalisz nie jest największym miastem w swoim regionie, jednak bez wątpienia ma on najbogatszą historię i kulturę. Już antyczny grecki geograf Ptolemeusz w swoich dziełach wspomina o Kalisi, czyli dzisiejszym Kaliszu. Między innymi to bogactwo historyczne przyciąga do Kalisza tak wielu turystów. Na początku naszej ery, w czasach dominacji Imperium Rzymskiego, istniał szlak handlowy między Rzymem a Bałtykiem, tak zwany szlak bursztynowy. Na nim właśnie mieściła się osada, o której wspomina Ptolemeusz.

W 2010 roku miasto obchodziło 1850 rocznicę istnienia. Z tego tytułu w Kaliszu na rynku stanęła naturalnych rozmiarów replika wozu kupieckiego z okresu Imperium Rzymskiego. Autorem kopii jest Mieczysław Wachowicz. Współpracował on ze stolarzami, kowalami, kaletnikami i stelmachami. Wóz został odtworzony na podstawie dostępnych materiałów historycznych i pokazywany był również w innych miastach, między innymi w Wieluniu, Gdańsku i Adrii.

Kolejną atrakcja historyczną Kalisza są rejsy łodzią świętego Wojciecha. Organizowane są one w każdą niedzielę od maja do sierpnia. Trasa rozpoczyna się pod teatrem miejskim, potem dopływa do Grodu Piastów, po czym zawraca. Podroż nawiązuje do czasów słowiańskich. Obsługa łodzi ma na sobie stroje ludowe z tamtej epoki. Legendy podają, że święty Wojciech podczas swojej podróży misyjnej przejeżdżał przez Kalisz. Na Zawodziu znajduje się drewniany kościół pod wezwaniem świętego Wojciecha. Budowa łodzi trwała trzy lata, pochłonęła pięć metrów sześciennych drewna oraz około tysiąca gwoździ. Łódź była wzorowana na płaskorzeźbie z drzwi gnieźnieńskich.

Baza noclegowa Kalisza (pod adresem: ) jest bardzo solidnie rozbudowana. Istnieje tu wiele hoteli i pensjonatów. Do najczęściej wybieranych należą Europa, E.T. Hotel, Bursztyn, Arena oraz Malibu Kalisz. Dużo osób korzysta również z ofert wynajmu pokoi gościnnych, w domkach położonych na obrzeżach miasta. Bogactwo bazy noclegowej pozwala na znalezienie odpowiedniej dla siebie oferty.

Niewiele miejsc w Polsce może konkurować z Kaliszem pod względem bogactwa kulturowego i historycznego. Władze zauważają drzemiący tu potencjał turystyczny, przez co miasto dynamicznie się rozwija, przyciągając coraz większe ilości turystów.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>