Historia i ciekawe miejsca w Gliwicach

Wydawać by się mogło, że Gliwice są typowym miastem aglomeracji Śląskiej. Kopalnie, huty i zakłady przemysłowe to nie wszystko. Miasto posiada szeroką i ciekawą ofertę turystyczną jak również długą i zawiłą historię.

Pierwsze wzmianki na temat osadnictwa na terenie Gliwic pojawiają się w XIII wieku. Miasto powstało na szlaku handlowym prowadzącym z Wrocławia do Krakowa. W roku 1276 roku Gliwice otrzymały od opolskiego księcia Władysława prawa miejskie. Osada poza handlem zajmowała się również ważeniem i sprzedażą piwa. W pierwszej połowie XV wieku wokół miasta utworzono mury obronne. Gliwicami aż do 1354 roku władali władcy piastowscy z odgałęzienia bytomskiego. Po tym czasie zostało ono podzielone pomiędzy książęta cieszyńskie i oleśnickie. Od 1526 roku przeszło we władanie Habsburgów, z całym zresztą Śląskiem. Przez wieki miasto mało charakter handlowy. Zaczęło się do zmieniać dopiero w XVIII wieku, a sprzyjała temu rewolucja przemysłowa, która objęła cały świat. W owym czasie powstała pierwsza Huta Gliwicka, zaczęto również na wielką skalę wydobywać węgiel. Funkcjonowały tu ośrodki związane z przemysłem chemicznych oraz maszynowym. Co ciekawe w latach 30-tych ubiegłego wieku powstało na terenie Gliwic pierwsze lotnisko, wybudowano również Kanał Gliwicki łączący miasto z Morzem Bałtyckim. Obecnie Gliwice znalazły się na powrót w polskich granicach. Tak jak za czasów swojej świetności tak również teraz Gliwice przeżywają swój intensywny rozkwit. Wizytówkę miasta stanowi Politechnika Śląska- jedna z największych uczelni o profilu technicznym w kraju. Dzisiaj miasto opiera swój rozwój głównie o nowoczesne technologie, przemysł motoryzacyjny oraz logistykę.

Niestety po średniowiecznej zabudowie miasta niewiele zostało. Pożary, wojny doszczętnie zniszczyły średniowieczną zabudowę. Ostał się jedynie typowy dla średniowiecza kwadratowy zarys rynku. W roku 2009 przeszedł on gruntowną zabudowę. Warto zobaczyć również neogotycki zabytkowy ratusz z pięknym „Pałacem Ślubów“ w środku. Na największa uwagę zasługują przede wszystkim budynki powstałe w czasach prosperity miasta w wieku XIX i na początku XX. Do takich z całą pewnością należy neogotycki budynek Poczty Głównej. Zachwyca nietuzinkowe oświetlenie głównej hali, wspaniale wykończone klatki schodowe i pomieszczenia użyteczności publicznej. Warto zobaczyć również Teatr Miejski w Gliwicach: Scena Ruiny Teatru Victoria. W zachwyt wprawi również Willa Caro- jeden z najpiękniejszych budynków mieszkalnych jaki przyjdzie wam zobaczyć powstały pod koniec XIX wieku.

Gliwice to jednak nie tylko zawiła i trudna historia pozostawiająca po sobie liczne zabytki. Gliwice to też okazja do uprawiania aktywnej turystki. W roku 2016 w ślad za innymi miastami w Polsce utworzono system roweru miejskiego. Na terenie miasta znajdują się również kąpieliska wodne. Turyści mogą rezerwować noclegi {Gliwice / meteor} w obiektach o bardzo zróżnicowanym standardzie. Baza noclegowa nakierowana jest zarówno na turystę indywidualnego jak i na większe grupy. Nas terenie miasta funkcjonują ośrodki wypoczynkowe jak również kompleksy biznesowe. Gliwice to prężny ośrodek miejski, najważniejszy dla regionu.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>