Czas na Bytów

Bytów to przepiękne miasto położone w województwie pomorskim, w otoczeniu natury – prócz lasów znajdują się tutaj rzeki Boruja i Bytowa, a także Jezioro Jeleń. Okolica sprzyja odpoczynkowi – każdy znajdzie tutaj swoje zacisze, chociaż po chwili ciszy z pewnością zechce poznawać bogatą historię miasta i jego zabytki. Bytów pojawił się w kronice Galla Anonima – zakładać zatem należy, ze gród istniał już w XII wieku.

Czas Krzyżaków

Bytów został przejęty przez rycerzy zakonu krzyżackiego w 1329 roku. Najprawdopodobniej Zakon Szpitala Najświętszej Maryi Panny Domu Niemieckiego w Jerozolimie odkupił gród od ówczesnego właściciela wywodzącego się z zachodniopomorskiego rodu von Behr. To właśnie tutaj powstał jeden z najstarszych i najokazalszych zamków krzyżackich. Zamek ten budowano w latach 1398-1405, a jego podwalinę stanowiła dawna warownia poprzednich właścicieli. Urzędowali w nim tak zwani prokuratorzy krzyżaccy. Budowla funkcjonowała jako przygraniczna strażnica. Współcześnie jest siedzibą Muzeum Zachodnio-Kaszubskiego, w którym można zobaczyć bardzo ciekawe eksponaty, między innymi takie jak kolekcja pułapek na myszy lub drewniana sokowirówka. W Muzeum znajduje się Biblia z 1690 roku przetłumaczona przez Marcina Lutra – Bytów był swego czasu miastem podatnym na nauki Lutra.

Co widać z gotyckiej wieży pokościelnej

Ta wysoka wieża jest pozostałością po dawnym kościele pod wezwaniem świętej Katarzyny. Kościół ten jest najstarszym fragmentem budowli miejskich i liczy sobie przeszło siedemset lat. Jego fundamenty były budowane z kamieni polnych – świątynia przechodziła przez różne dzieje, była wielokrotnie niszczona i odbudowywana, ale najwięcej strat przyniosła jej II wojna światowa – to właśnie nieszczęścia tej wojny pozostawiły po sobie kościelną wieżę, która obecnie wchodzi w skład lokalnego muzeum. Wieża ta funkcjonuje jako galeria sztuki.

Noclegi Bytów

Jeśli chodzi o Bytów to z pewnością można polecić miasto wszystkim osobom spragnionym odwiedzania ciekawych miejsc. Bytów to bardzo dobra marka jeśli patrzeć na miasto pod kątem mody na Polskę. Lokalna baza noclegowa [] z ogromną gościnnością podchodzi do coraz liczniej pojawiających się tutaj turystów. Miasto zasługuje na zainteresowanie nie tylko z uwagi na jego historię, ale i bogactwo otaczającej go przyrody.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>